Idiomy idiotů

18. ledna 2011 v 20:50 | Angel Enigma |  *Téma Týdne*
Už jste někdy přemýšleli o idiomu? Slovním spojení? Zažitému tvaru? Ne jen tak pro nic za nic je slovo idiom podobné jinému většině lidí lépe známému pojmu. Velice roztomile ho zaměňuje například inspektor Jacques Cluseau v brilantním podání Steva Martina v obou moderních Růžových panterech.
A zamysleli jste se někdy nad tím, jaký má význam to, co říkáte?
Vezměme si náš první příklad - stát jako opařený. Už jste se někdy opařili? A stáli jste u toho bez hnutí? Když já jsem naposledy byla šikovná při cezení těstovin na oběd, nepamatuju se, že bych bezeslova stála, jak je vykládáno toto spojení. Rozhodně jsem nestála a už vůbec jsem nemlčela. Ale je mi líto, to co jsem hlasitě několikrát zopaovala publikovatelné není.
Když už jsme u toho cezení, myslíte, že má tohle slovo něco společného s cenzurou? Možná ano, možná ne. Když už jsme u toho, jak moc je podle vás náš blog cenzurovaný? Myslíte že sem napíšu všechno co mi slina přinese na jazyk? Že se některým pojmům vyhýbám a jisté deskripce jsou natolik ovinuty politickou korektností, že se ztrácí jejich význam? Pište, pište, váš názor nás zajímá!
Na začátku už jsem se zmiňovala o roztomilém slovíčku idiom. znáte jeho skloňování? Idiom, bez idiomu. Zatímco roztomilé nadávce přidáváme koncovku a. Ale pokud jste idiot, neumíte použít idiom, že :)
Četli jste například knížku "Pan Kaplan má třídu rád"? Podle mého názoru nádherná óda na češtinu. Ale žáci v této klnížce ničí jazyk omylem, a mají na něj názor. Co ale lidé, kteří ničí jazyk záměrně? Například...vezměme si můj oblíbený - All Stars Team.
Začněme od slovíčka "třeba". Chuděra už u nás poztrácelo nejen e, ale i b. Ne, nevíte, nepochopíte. Nebo například zajímavý údiv až rozčarování, slangově vyjádřitelný slovíčkem "cože" byl nahrazen odpornou kombinací písmenek W-T-F. Ano, obvykle používána ve hrách. Pouiju ho když mě zabije zlobří král. Ale je skutečně nutné používat ho, když nerozumím fyzice?
V českém jazyce je mnoho nádherných kliček, spojení a spousta věcí úsměvných i rozčílení hodných. Na našem blogu se snažíme použít těchto krásných slovíček k jazykově smysluplným článkům a nedovolit těmto odporným zprskaninám, zmíněných například v článcích z minulého týdne, proniknout na tyhle stránky. Tak snad se nám zadaří. Vám přeju co nejméně idiotů a co nejvíce krásných idiomů. Děkuju za pozornost, mějte se krásně a pamatujte
Proč vytírat pokoj od stolu ke dveřím abychom do něj pak hodinu nemohli, když můžeme vytřít od dveří ke stolu a nikdo nemůže hodinu otravovat nás?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Annet Annet | E-mail | Web | 18. ledna 2011 v 21:24 | Reagovat

Pškný článek, trošku mi to připomíná jeden fejeton od K. Čapka. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Případné zdroje by měly být v popisu obrázku.Často si některé ilustrace vytvoříme samy.
U těch popisky nejsou.Zajímavé fotky máme z DeviantArtu.Jejich autor je u nich uveden v popisku.
Děkujeme za pochopení.

Na veškeré zde zveřejněné texty,vyjma označených citací se vztahuje autorský zákon.
Kopírování(bez ikony) zakázáno!