Dneska je to prostě složité

14. února 2011 v 17:36 | Silverstorm |  *Téma Týdne*
Před nějakou dobou jsem se pozdě večer vracela domů. Na tramvajové zastávce jsem viděla podivné individuum. Nebylo tam moc světla, ale bylo znát, že je to nemytý, neupravený muž, byl zpitý pod obraz a mírně řečeno páchl. Znechuceně jsem se ušklíbla. Všiml si mého pohledu a křikl na mě :"Na co čumíš, ty rasistko?" Naštěstí mi přijela tramvaj.

Tehdy jsem nenašla odvahu mu odpovědět. Nevím, možná to byl Rom, já to v té tmě nepoznala, ale rasistka rozhodně nejsem. Řekněme, že páchnoucí individua bílé pleti mě odpuzují stejně jako ty pleti jiné barvy a schopný člověk nemusí být jen bílý. Smutné je, že slovo rasismus dnes mnohdy slouží jako jakési zaklínání. Řekněme například, že pokud bílý člověk něco ukradne a všechny důkazy jasně ukazují na něj, zatknou ho a zavřou. Kdyby to ovšem byl Rom, media začnou křičet, že se jedná o rasismus a že je to nafilmované. V takovém případě ho policie raději pustí aby neporušovala lidská práva. Ale je to fér?

Zločinci jsou v každé rase stejní a všichni by měli být potrestáni. Pokud člověk něco udělal, měli by ho zavřít, když to neudělal, pustit ho. Nehledět na média ani na kůži. Osobně mám několik kamarádů tmavší pleti a jsou to milí a příjemní lidé. Jeden z nich však přiznal, že jeho otec je opilec, matka silná kuřačka a oba žijí na podpoře, stejně jako většina rodiny. Tenhle můj kamarád tvrdí, že je takový jaký je jen proto, že s nimi nevyrůstal.

Je pravda, že pozice Romů v tomhle státě není taková, jaká by měla být. Jejich sociální zabezpečení i životní úroveň je podprůměrná a my bílí se na ně díváme tak trochu svrchu. Ale když se snaží, mohou také dosáhnout lepšího života. Pořád na tom nejsou tak zle, jako černoši ve čtyřicátých letech v Americe, kteří nesměli ani pít stejnou vodu jako bílí.

Tímhle chci jen říct, že rasismus není jen naše chyba. Málokdo se setkal s Romy naživo a málokdo z nich s těmi příjemnými. Většina z nás zná jen zprávy v televizi a ty jim dobrou reklamu nedělají. Zkrátka, tenhle svět nedá nikomu nic zadarmo a místy je trochu nespravedlivý, ale to se většinou dá napravit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kiume Kiume | E-mail | Web | 14. února 2011 v 17:50 | Reagovat

Tak tohle bylo velmi krásné :)

2 Tery Tery | Web | 14. února 2011 v 17:50 | Reagovat

To je právě ten problém, když lidí svými předsudky soudí všechny.
Nepovažuji se za rasistu, ale přece jen se od romů radši držím dál. Pár jich "znám" a nejsou to zrovna slušní lidé.

3 girli girli | Web | 14. února 2011 v 17:58 | Reagovat

Sice nevím, co je na tom článku krásné, je to smíš smutné, ale souhlasím, s tím poslední odstavcem úplně...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Případné zdroje by měly být v popisu obrázku.Často si některé ilustrace vytvoříme samy.
U těch popisky nejsou.Zajímavé fotky máme z DeviantArtu.Jejich autor je u nich uveden v popisku.
Děkujeme za pochopení.

Na veškeré zde zveřejněné texty,vyjma označených citací se vztahuje autorský zákon.
Kopírování(bez ikony) zakázáno!