Nekonečná dáma v černém hedvábí

1. února 2011 v 20:14 | Silverstorm |  *Téma Týdne*
Noční obloha, jako dáma v černých sametových šatech posetých diamanty, přikryla svět tichou tmou. Třpytí se v ní bílý sníh i rampouchy, náledí i samotná dáma. Okny se do domu vkrádají stíny. Plíží se místností a jsou hlubší a hlubší. Poslouchám ticho a sleduji tmu.
Náhle se rozsvítí světlo a pokojem se rozlehne hlas. Rozzlobený hlas. Nedokážu zůstat s ním v jedné místnosti. Beru si kabát a vybíhám ven, do tmy a do ticha.
Zapomněla jsem si rukavice a začíná mi být zima. Dýchnu si na ruce a rozhlédnu se kolem. To místo neznám, nikdy dřív jsem tu nebyla. Nevědomky jsem došla až sem, aniž bych dávala pozor na cestu. Zmocňuje se mě strach. Nevím, koho, nebo co tady můžu potkat. Zamnu rukama, abych do nich vehnala cit.
V tom slyším zapraskání. Zvuk se v tom tichu podivně nese. Vyděšeně se zadívám mezi stromy a zvolám :"Je tam někdo?!"
Bez odpovědi. Podívám se vysoko nad sebe, jako bych se snažila najít oči té dámy. "Je tam někdo?"

Hvězdy, planety, ohromné vzdálenosti, spousta volného prostoru. Tohle všechno vidíme jako naší noční oblohu. Naši dávní předkové vzhlíželi k nebi, k měsíci i k hvězdám a byli fascinováni. Nevěděli, oč se jedná, neuměli to vysvětlit. Mnozí vědci si pokusy o odhalení tohoto tajemství  zničili zrak, nebo zdraví celkově. Někteří kvůli tomu přišli o život. A stejně se nepřestali pokoušet.

Dnes vám každý řekne, že hvězdy jsou koule žhavého plynu vzdálené miliony světelných let, temnota že je vakuum, vzduchoprázdno, a další takové věci. Žijeme ve světě vědy a pokroku. Ve světě, kde se záhady jedna po druhé ztrácejí. Jak jinak. Něco takového nás přece nemůže překvapit. Ale když se ocitnete tváří v tvář tomu nekončícímu prostoru noční oblohy, necítíte se malí? Bezvýznamní?

Mám pocit, že každá otázka, kterou vědci dokázali zodpovědět, dala vzniknout několika dalším. Nikdy nepoznáme celé tajemství a to je na noční obloze to krásné a majestátní. To co nás k ní táhne a zároveň nás trochu děsí.  Noční obloha je zkrátka pravá dáma, protože pravá dáma, ač-li zcela nahá, nikdy neodkládá závoj tajemství.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Případné zdroje by měly být v popisu obrázku.Často si některé ilustrace vytvoříme samy.
U těch popisky nejsou.Zajímavé fotky máme z DeviantArtu.Jejich autor je u nich uveden v popisku.
Děkujeme za pochopení.

Na veškeré zde zveřejněné texty,vyjma označených citací se vztahuje autorský zákon.
Kopírování(bez ikony) zakázáno!