smrt-rukou vraha, nebo rukou justice?

24. března 2011 v 20:47 | Silverstorm |  *Téma Týdne*


Trest smrti je velmi závažné a poněkud kontroverzní téma. Dnes ho mnoho států nemá, a některým lidem se to nelíbí, jiným zase ano. V historii lze najít mnoho způsobů trestu. Například u vikingů platila krevní msta. Chlap zabil chlapa, příbuzní toho druhého zabili toho prvního, příbuzní toho prvního vyrazili zabít příbuzné toho druhého a v mnoha případech to skončilo tak, že z obou rodin nezůstal vůbec nikdo. V ostatních kulturách to bylo také jinak. Někteří popravovali pro víru, někteří pro zábavu, někteří i za ten nejmenší přestupek a někteří vůbec.

Dnes většina vyspělých států nemá trest smrti. Já osobně jsem za to ráda. Vždyť pokud nědo někoho zabije, a je za to popraven, čím se popravčí liší od samotného vraha? Má za zády spravedlnost, v hlavě přesvědčení, že koná správnou věc, ale krev na rukou mají oba stejnou. Lidskou.

Zločin žádá trest, a někteří zločinci jsou nenapravitelní, ale také to nelze tak úplně škatulkovat. Je rozdíl, když někdo vraždí kvůli okamžitému pocitu a když někdo dlouho plánuje a s chladnou hlavou, nebo dokonce potěšením, koná. Jsou na světě různí lidé, a mají ke svému chování různé důvody. U některých se i divím, jsou-li ještě stále lidé. Ale já bych je na smrt poslat nedokázala. Děsilo by mě, že jsem mohla uělat chybu, že jsem na to neměla právo. Mrtvé už nelze vrátit, ani kvůli justičnímu omylu. I proto je dobře, že se trest smrti už neužívá.

Myslím, že za zrušením trestu smrti stála trochu i lidská přecitlivělost. Nikdo nechce mít na rukou lidskou krev. Kat byl vždy nejopovrhovanější člen lidské společnosti. Není divu, že to nikdo nechce dělat. A navíc je to nelidské, že ano.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 feministicgirl feministicgirl | Web | 24. března 2011 v 21:01 | Reagovat

Souhlasim. Ale já už moc nepoužívam slovo ,,nelidský" pro něco odpornýho, protože lidi jsou často takový svině a všem to připadá normální, že slovo ,,lidský" by spíš mělo znamenat něco odpornýho....

2 Alisa Alisa | Web | 24. března 2011 v 21:05 | Reagovat

Súhlasím . Dnes je naozaj dobrý deň, už viac ľudí vidím s rozumom podobným tomu môjmu . Vraždiť je strašné v akýchkoľvek prípadoch...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Případné zdroje by měly být v popisu obrázku.Často si některé ilustrace vytvoříme samy.
U těch popisky nejsou.Zajímavé fotky máme z DeviantArtu.Jejich autor je u nich uveden v popisku.
Děkujeme za pochopení.

Na veškeré zde zveřejněné texty,vyjma označených citací se vztahuje autorský zákon.
Kopírování(bez ikony) zakázáno!