Barvy kolem nás i v nás

13. dubna 2011 v 15:21 | Silverstorm |  *Téma Týdne*


Barvy. Svět není nikdy bez barev. Jsou všude kolem nás, obklopují nás a mají své vlastní významy. Když barva květu pokojové květiny zesvětlá, znamená to, že jí přeléváte. Červený nos značí buď opilost, nebo že je venku zima. Když se američan "cítí modrý" znamená to, že je mu pod psa a je v depresi. I barva oblečení může o lidech mnoho vypovídat. Křiklavé barvy značí sebevědomí a snahu upozornit na sebe, zatímco usedlé nenápadné barvy serióznost a vážnost. Barvy na nás působí a ovlivňují nás. Vždyť i počasí na nás působí přes barvy. Když svítí slunce, všechno je jasnější, zářivější, veselejší. Když je zataženo, a obloha není modrá, a zlaté slunce je za mrakem, všechno vypadá smutně a pošmourně. Když se zeptáte lidí, kde by chtěli právě být, spousta z nich popíše zelenou louku, modrou oblohu a spoustu různobarevných květin. Barevná oáza. Barvy.

Mám ráda barvy. Tedy až na pár vyjímek, jako je odporná zelená a křiklavá růžová. Ale obecně, barvy jako celek mám ráda. Můj pokoj přímo hraje barvami. Žlutý koberec, spousta zeleně, žluté a růžové květy, barevné obrázky na okně, barevné bavlnky a korálky tak nějak všude okolo. Do takového místa se ráda probouzím. Veselé a jásavé barvy do mě po ránu vlijí nový život, novou sílu se pohybovat. Mám pocit, že to poslední dobou dochází spoustě lidem. Ve městech je více zeleně a květin, domy na sídlištích mají barevnou fasádu, barevně se malují dokonce i učebny ve školách. Všichni se snažíme obklopit barvami. Někteří protože se jim to líbí, někteří protože chtějí zaplašit pocit šedivé existence ve stagnujícím světě.

Uměli byste si představit život bez barev? Bylo by světlo, jistě, ale bylo by bílé. Takové to bodavé nepříjemné světlo a dusivá nepříjemná tma. Všechno by bylo bílé, šedé, nebo černé. Všechno by splývalo, nic by se nelišilo a všechny dny, jeden za druhým, by byly pořád stejné. I teď si samozřejmě můžeme stěžovat na stereotypy, zaběhnuté řády a neustálé opakování stejných věcí, ale alespoň jsou ty věci barevné. V našem světě můžeme rudnout vzteky, zelenat závistí a blednout strachy. Můžeme se nechat zlákat barevností výlohy obchodu, můžeme se odlišovat a rozlišovat pomocí barev. Měli bycom si uvědomit jak krásný tenhle náš svět vlastně je. A proč je to tak? Protože je barevný.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miky Miky | Web | 13. dubna 2011 v 15:44 | Reagovat

optimista? :-)

2 laivine laivine | 13. dubna 2011 v 19:40 | Reagovat

To je správné. Proto tak miluji moji zářivě modrou sukni. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Případné zdroje by měly být v popisu obrázku.Často si některé ilustrace vytvoříme samy.
U těch popisky nejsou.Zajímavé fotky máme z DeviantArtu.Jejich autor je u nich uveden v popisku.
Děkujeme za pochopení.

Na veškeré zde zveřejněné texty,vyjma označených citací se vztahuje autorský zákon.
Kopírování(bez ikony) zakázáno!