Mor na moderní filmové pohádky

2. června 2011 v 17:33 | Silverstorm |  *Téma Týdne*


Kdo by si nevzpomněl, jak mu rodiče četli pohádky. Všechny ty ideály, které nám ty nesmrtelné příběhy vštípily a život nám je o několik let později rozlámal na kousíčky. Bylo by skvělé, kdybychom se mohli vrátit zpět a znovu zakusit překrásný pocit nevědomosti a život v iluzích. Žel bohu je něco takového zhola nemožné, tak se alespoň snažíme vytvořit si nové iluze a žít v nich jako za hradbou, kterou k nám pronikne jen to hezké a příjemné. Jako v pohádce. Ukázalo se, že s trochou snahy se to může podařit.

Teď vážně. Pohádky jsou krásné příběhy, které nám přenechali naši předkové a jako takových si jich velmi vážím. Těch, které nám skutečně přenechali naši předkové (což zahrnuje upravené mírumilovné pohádky Boženy Němcové, i původní děsivé krváky Karolíny Světlé). Co mě ale dokáže rozpálit doběla jsou pohádky novějšího data, které jsou už z dálky cítit komercí, klišoidní zápletkou a nesmysly. Taková díla jsou vždy filmová, protože by nikoho nenapadlo takový blábol napsat. Jsou vždy buď překombinovaná, nebo naopak zcela prvoplánová. Není v nich mnoho morálního poučení a když už nějaké, pak je děsivě odhadnutelné už na začátku příběhu. Některá z nich ani nedávají smysl.


Samozřejmě máme i hezké pohádky, jako například Princezna se zlatou hvězdou, Hrátky s čertem, Šíleně smutná princezna, Pyšná princezna, Byl jednou jeden král a další (Tři oříšky pro popelku jsou přesně na hranici). A ke každé pohádce, která se mi líbí můžu přiřadit několik těch, které mi připadají skutečně hrozné. Pro jejich dobro to neudělám, ale vysvětlete mi, proč někdo takové pohádky vůbec točí?

Samozřejmě, když se mi něco nelíbí, nemusím se na to dívat. Můžu klidně vypnout televizi a jít spát rovnou, nebo se třeba učit matiku, nebo co já vím. Ale stejně mě štve, kolik práce a času se vyplýtvá při natáčení nesmyslů, na které se (doufám) moc lidí nedívá. Protože se ale nerada rozčiluju, radši teď sklouznu zpět do flegmatismu. Víte co? Jejich problém. Když chtějí plýtvat svými penězi, ať plýtvají. Můj rozhořčený článek s tím nic neudělá, i kdyby ho někdo z těch zodpovědných lidí četl. Nezbývá mi, než doufat, že v budoucnu přijdou lepší časy i v oblasti pohádek.

P.S.: Pokud někdo chcete do komentářů napsat, že jsem zapomněla do hezkých pohádek napsat Mrazíka, nedělejte to. Můj problém s ním je na velmi osobní úrovni a proto tuto pohádku k smrti nesnáším, jakkoli může být zábavná. A taky je ruská.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Karoll Karoll | Web | 2. června 2011 v 17:43 | Reagovat

přesně vím, jaké poádky máš na mysli. Ale nedívám se na ně, přijdou mi neskutečně banální...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Případné zdroje by měly být v popisu obrázku.Často si některé ilustrace vytvoříme samy.
U těch popisky nejsou.Zajímavé fotky máme z DeviantArtu.Jejich autor je u nich uveden v popisku.
Děkujeme za pochopení.

Na veškeré zde zveřejněné texty,vyjma označených citací se vztahuje autorský zákon.
Kopírování(bez ikony) zakázáno!